Ürün Takip Sistemi Nedir

ÜTS Nedir

Ürün Takip Sistemi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Ürün Takip Sistemi (ÜTS) adı altında yeni bir sisteme geçmiş bulunmaktadır. Ürün Takip Sistemi, Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (93/42/EEC), Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği (90/385/EEC) ve Vücut dışında kullanılan (İn Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği (98/79/EC) kapsamındaki ürünler/cihazlar ile bunların üretimini, ithalatını, dağıtım ve satışını yapan; firma ve kurumların kayıt/bildirim işlemlerinin yapıldığı bir sistemdir.

ÜTS - Ürün Takip Sistemi ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların (maske ve eldiven dahil) ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen bir sistemdir.

ÜTS sistemi ile kullanıcılar bir ürünün onaylı olup olmadığını görebilir. Bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından ÜTS bilgi portalı geliştirilmiştir. Bu portalda Tıbbi Cihaz Listeleri, Tıbbi Cihaz Durumu Sorgulama, Tıbbi Cihaz Bayilik Listesi, Tıbbi Cihaz Firma Listesi ve İhale Sonuçları gibi bilgiler bulunmaktadır.


Maske ve Eldiven UTS sistemine kayıt edilmelidir.

Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi’ne ürün (maske, eldiven, dezenfektan, kişisel korucu ekipman vb.) veya firma kaydı ya da kısaca ÜTS Kayıt işlemlerini profesyonel bir şekilde hızlı ve sorunsuzca yapmak için doğru adrestesiniz!

Barkod Numarası Barkod Numarası

BARKOD NUMARASI BAŞVURUSU

Ürünleriniz için Barkod Numarası almak için hemen başvuru yapabilirsiniz.